SUNDOWN AUDIO | SFB-500.4D ( 4 CH FULL RANGE AMPLIFIER)
(11 reviews) Write a Review
SKU:
SFB-500.4
UPC:
MPN:
SFB-500.4
Frequently bought together:
Description
Sundown Audio SFB-500.4D :
SFB-500.4D FULL RANGE DIGITAL FEATURES
• High Efficiency Digital Multi-Channel Design
• 12 dB/Octave – Variable Low Pass Filter
• 12 dB/Octave – Variable High Pass Filter
• Variable Bass Boost
• Clipping Indicator
• 4 Way Protection Ciruit (Thermal, Voltage, Speaker Short, DC Offset)
• Optional Wired Remote Control with Clipping Indicator
 Sundown Audio SFB 500.4 power ratings
SPECIFICATIONS (Tested @ 14.4v)
1 ohm RMS
500W / CH
2 ohm RMS
300W / CH
4 ohm RMS
200W / CH
Recommended Fuse Rating
180A
Low Pass Filter (Variable)
50Hz-6kHz
High Pass Filter (Variable)
15Hz-6kHz
Bass Boost @ 50Hz
0-12dB
Input Sensitivity
5V Max
S/N Ratio
100dB
Working Voltage
10.5v-15.5v
Dimensions
8.25″ x 9.75″ x 2.75″
Other Sundown Audio SFB AMPLIFIERS
View AllClose
Warranty Information
Warranty Information
Sundown Audio RMA form: https://sundownaudio.com/support/return-authorization-form/
Sundown Audio Product Warranty Information: https://sundownaudio.com/warranty/
Sundown Audio - Hours of Operation
Monday 9am - 5pm EST
Tuesday 9am - 5pm EST
Wednesday 9am - 5pm EST
Thursday 9am - 5pm EST
Friday 9am - 5pm EST
Saturday Closed
Sunday Closed
View AllClose
Additional Information
Product Type:
Amplifier
Amplifier Type:
4 Channel
11 Reviews
  • 5
    D4S OUTSTANDING ALL AROUND!
    Posted by Rafael Perez on Sep 14, 2022
    Nice clean app for any application
    Posted by Montoy Kellum on Feb 17, 2022
    I'm running East channel at 2 ohms for my mids and highs, I have no complaints. Great amp...
    Sundown amp
    Posted by Erick on Nov 05, 2021
    This amp is super loud great quality.
    Posted by Darren Patterson on Oct 18, 2021
    Nice little 4 channel should pair up great with my 4 crescendo un-65
    Awesome
    Posted by RICCO BAKER on Oct 17, 2021
    Love it very very very amp
  • 5
    Posted by Mike B on Sep 27, 2021
    This thing makes my ds18 8” mids and supertweeters scream!
    Amazing
    Posted by Stephen Moralez on Aug 09, 2021
    This amp is amazing pushing four SKAR Audio pro 6.5 mids and 4 hard done and two soft dome tweeters on channel 1,2 ...four SKAR Audio 6X9 two 3.5 " super tweeters and two comp neodymium super bullet tweeters of 3,4 sound is a bit PA with great sound quality definitely loud and clear while turned only 1/4 up @3.6 DB running 2 ohm each chanel with ease amp runs cool paired with a SIA-3500 running EVL 12's SUNDOW AUDIO is all that and a bag of chips very satisfied
    Posted by Jerry Mazingo on Apr 08, 2021
    Great amp. Gives a great performance for it's cost. Very happy with my purchase.
    Wow
    Posted by andy ostuni on Mar 17, 2021
    This puts some serious power at 4ohm Had a install put this in and it had those speaker jamming !