XS POWER | SB1000-27 - 12V SUPER CAPACITOR BANK GROUP 27 MAX POWER 8000W 1000 FARAD
- SKU:
- SB1000-27
- UPC:
- 6.92E+11
- MPN:
- SB1000-27
Frequently bought together:
Description
DESCRIPTION
12V Super Capacitor Bank, Group 27, Max Power 8,000W, 1,000 Farad
Weight Lbs. – 22
Weight Kgs. – 9.98
Length – 12.09 in
Height – 8.31 in
Width – 6.65 in
Operating Voltage: 12.0V - 16.2V
Operating Temperature: -40 - 150
Capacitance: 1000F
Watt Hours: 36.4Wh
Max Amps: 20,000A