SUNDOWN AUDIO | SIA-5000D - (5000W RMS AMPLIFIER)
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
A-SIA-5000D
UPC:
MPN:
A-SIA5000
Condition:
New
Frequently bought together:
Description
FEATURES
  • Digital Class-D Mono Block Amplifier
  • Dual MOS-FET PWM Power Supply
  • 1 Ohm Stable Load
  • 12 dB/Octave – Variable Low Pass Filter
  • 0 to 12dB – Variable Bass Boost
  • 4 Way Protection Circuit (Thermal Voltage Speaker short and DC Offset)
  • Wired Remote Control with Clipping Indicator
SPECIFICATIONS
  • Tested at 14.4 Volts
  • 1Ohm Mono: 5000W RMS
  • 2Ohm Mono: 4000W RMS
  • 4Ohm Mono: 2750W RMS
  • Recommended Fuse Rating: 2x250A
  • Low Pass Filter: 40Hz – 20kHz
  • High Pass Filter: 10Hz – 1kHz
  • Level (Bass Boost): 0 – 12dB (50Hz)
  • Input Sensitivity: 5V Max
  • Single Noise Ratio: 108dB
  • Working Voltage: 10.5V – 15.5V DC
  • Dimensions (Inches): 13.78” x 7.28” x 2.44”